Monitory z wbudowanymi głośnikami

Monitory służą do wyświetlania obrazów na ekranie. Działanie monitora opiera się na wykorzystaniu techniki CRT (Cathode Ray Tube) lub LCD (Liquid Crystal Display).

W monitorach CRT elektrony wyrzucane przez katodę koncentrują się na powierzchni ekranu, tworząc obraz. W monitorach LCD natomiast, światło przechodzi przez ciekłe kryształy, które normują przepuszczanie światła, tworząc obraz.

Obecnie dominują monitory LCD, dlatego że są one w wyższym stopniu wydajne energetycznie i mają lepszą jakość obrazu w zestawieniu do monitorów CRT.

Monitory różnią się dodatkowo rozdzielczością, która wyznacza liczbę pikseli na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym wyższa jakość obrazu.

Poza tym monitory mogą różnić się również miarą ekranu a także odwzorowaniem odcieni. Powinno się zwrócić uwagę na te parametry przed zakupem monitora, ażeby zagwarantować sobie jak najlepsze wrażenia w trakcie korzystania z niego.

Monitory dodatkowo mogą posiadać różne funkcje, takie jak na przykład regulacja czytelności i kontrastu, tryby obrazu, a także funkcje redukcji szmerów albo także redukcji blue light.

Coraz częściej spotyka się również monitory z tablicami typu IPS (In-Plane Switching), które gwarantują lepsze odwzorowanie odcieni ale również większy kąt widzenia.

W przypadku monitorów przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych, ważne jest również odwzorowanie odcieni, które powinno być jak najwierniejsze do naturalnych barw. Monitory przeznaczone dla grafików albo fotografów, powinny posiadać certyfikaty kalibracji kolorów.

Na rynku dostępne są także monitory z funkcją koordynacji z kartami graficznymi, takie jak na przykład G-Sync lub FreeSync, które pozwalają na gładkie odświeżanie obrazu i zminimalizowanie problemów z tearingiem.

Generalnie rzecz biorąc, działanie monitora polega na wykorzystaniu szczególnej technologii do aktywowania obrazu, który jest ujawniany na ekranie. Odmienne modele monitorów mogą różnić się między sobą wielkością ekranu, rozdzielczością, formowaniem kolorów a także uzupełniającymi funkcjami.

Następnym istotnym krokiem funkcjonowania monitorów jest ich częstotliwość odświeżania. Częstotliwość odświeżania wyznacza liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz. Normatywnie monitory mają częstotliwość odświeżania 60Hz, jednakże coraz częściej napotyka się warianty z częstotliwością odświeżania nawet do 144Hz, co jest szczególnie znaczące dla graczy.

Następnym istotnym krokiem jest zgodność z różnorodnymi wariantami sygnałów przychodzących. Monitory mogą obsługiwać sygnały analogowe (VGA) albo liczbowe (HDMI, DisplayPort). Przed zakupem monitora, ważne jest przetestowanie, lub posiada on wejścia kompatybilne z posiadanym sprzętem.

W skrócie, warto dodać że monitory mogą być również zasilane za pośrednictwem USB-C, co pozwala na komunikowanie sygnału wideo i danych a także ładowanie urządzenia jednym kablem.

Reasumując, monitor to wyposażenie, które użytkuje specjalną technologię do wywoływania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Monitory mogą się różnić pomiędzy sobą rozdzielczością, modelowaniem kolorów, częstotliwością odświeżania, zgodnością z sygnałami źródłowymi ale również uzupełniającymi funkcjami.